Skolen og klubben

SMT Løbeskolen er en del af SMT Silkeborg.
SMT Løbeskolen startede for 19 år siden og har lige siden haft fornøjelsen af at give mere end 1000 unge og voksne i Silkeborg en god start som løbere.
Løbeskolen er, som navnet siger, det sted hvor man kan lære at blive en god løber, og på Løbeskolen er der forskellige hold, der varierer i løbehastighed og distancer, så der er plads til alle.
Mange af SMT Løbeskolens trænere er uddannede trænere, og træningsprogrammerne er nøje afpasset efter løbeskolens forskellige målgrupper.
Når man er medlem af SMT Løbeskolen er man fuldgyldigt medlem af SMT Silkeborg og kan deltage i alle SMTs arrangementer.

Hvis du i forvejen er en god løber, men ikke har en klub at løbe i, kan du starte direkte i SMT Silkeborg. Se link nederst på siden.
Hvis du er nybegynder som løber eller har brug for at komme i gang igen efter en skade eller anden form for løbepause, kan du starte i SMT Løbeskolen. Se nærmere her, hvordan du kommer i gang: Hvordan kommer jeg i gang?

SMT Silkeborg

Silkeborg Silkeborg har som formål at give medlemmerne de bedst mulige betingelser for at dyrke løb, svømning, cykling, triathlon og duathlon, samt at skabe et godt klubliv. Dette være sig på både motions- og på konkurrenceplan.
Læs mere om SMT Silkeborg på klubbens hjemmeside: http://www.smt-silkeborg.dk

SMT Silkeborgs privatlivspolitik

SMT Løbeskolen er, som ovenfor beskrevet, en underafdeling af SMT Silkeborg. Deraf følger, at SMT Silkeborgs privatlivspolitik også gælder for SMT Løbeskolen. SMT Silkeborg har som følge af den nye EU-lovgivning opdateret foreningens privatlivspolitik, så den er gjort mere overskuelig, og så den imødekommer de nye juridiske krav i forbindelse med EU’s persondataforordning (GDPR). Opdateringerne handler bl.a. om, hvornår og hvordan vi anvender dine personoplysninger samt om dine rettigheder og kontrol over egne personoplysninger.

1621905_748492768495509_1215954719_n